שריפת גופה ומעמד פרידה

לכל אחד מאיתנו יש זכות חוקית וערכית לבחור איך הוא נפרד מעולם החיים

"בדרכך" הינה בית הלוויות לקבורה אזרחית המשלב מעמדי פרידה מכובדים לאחר שריפת גופה (אופרה).

אנו שמים דגש רב על תהליך הפרידה – תכננו, התוכן שלו, הביצוע המהודק שלו ואמצעי ההנצחה שמשלובים בו.

השילוב של קבורה אזרחית בדרך של שריפת גופה ומעמד פרידה מכובד ומהודק מטביע זיכרון מייצר משמעות ליום האחרון בחיים וממלא אחר דרכו הרצויה של הנפרד.

זכות חוקית

החקיקה בישראל מאוד ברורה בנושא וקובעת שצוואת הנפטר היא שקובעת. בהחלט מותר לנפטר לבחור בשריפת גופה כחלק מתהליך קבורה.

במדינת ישראל הגיעו לבית המשפט מספר מקרים בנושא צוואות אנשים לשריפת גופה כחלק מבקשות הקבורה שלהם. בית המשפט קבע כי אם אדם ציווה שישרפו את גופתו צריך לכבד את צוואתו.

במרץ 1996 נחקק חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית, ובו נקבע כי כל אדם זכאי להיקבר על פי השקפתו בבית עלמין אזרחי חלופי, אם בחר בכך. יובהר כי קבורה אזרחית אינה בהכרח קבורה חילונית; זהו טקס קבורה שאופיו נקבע על פי  בחירת הנפטר, לפני מותו, או בחירת קרוביו. לפי החוק, "הבחירה יכול שתהיה בצוואה או בכל דרך אחרת".

למעשה החוק אומר שאין מניעה בישראל משריפת גופה של נפטר. העיקרון הבסיסי על פיו יוחלט אופן הטיפול בגופת נפטר הוא עקרון רצון המת, אותו ניתן ללמוד מצוואה או בכל דרך אחרת (לרבות עדויות בדבר אמירות בעל פה של הנפטר).

ניתן לקבל סקירה יותר עמוקה בקישור הבא על חוקיות שריפת גופה בישראל

 

חשיבות הפרידה

בעוד שיטות הקבורה (קבורה דתית , קבורה בארון, אופרה (שריפת גופה) ) הן המרכיב הפיזי של הפרידה, המשמעות של הפרידה נוצרת מאופי הפרידה של הנפטר והקרובים לו. הפרידה יכולה להתחיל זמן מה לפני המוות, אך ליום הקבורה יש משמעות גדולה. כאשר מתכננים פרידה יש לייצר הזדמנות לפרידה יותר אישית לצד פרידה רבת משתתפים. לתת הזדמנות לשאת את דבריך ומצד שני לשמוע אחרים. לאפשר לממש בקשות פרידה של המנוח ומצד שני לאפשר לאבלים לזכור ולהנציח בדרך שלהם. זו גישתנו של יצירת מרחב פרידה. גישה המשלבת הין פרידה פיזית ומרחב מכבד וחובק של צרכי הנפרדים.

התייחסות למרחב הפרידה מסייעת בתהליך האבל בכך שהיא מייצרת תחושה של  מימוש דרכו של המנוח, היא מכבדת  את רצונו האחרון והיא מאפשרת לאבלים להשמיע, לשמוע ולהפרד פיזית מהמנוח.

ניתן לקרוא ולראות בקישור הבא איך מתקיימים מעמדי הפרידה של "בדרכך"

 

אנו מעודדים אותך לפנות אלינו – נשמח לענות לשאלות, לעזור בהתלבטויות גם אם לא נעבוד ביחד.

התקשרו 073-3742020

 

קיימים באתר מספר מדריכים שיכולים לעזור בחשיבה על האם אופרה (שריפת גופה) מתאימה לדרככם ואיך צריך לחשוב על תהליך הפרידה

בקישור הבא ניתן ללמוד על תהליך שריפת גופה – מה תהליך העבודה, איך פועל התנור ואיך מוודאים שהכל יתנהל נכון

בקישור הבא תוכלו להתרשם מתהליך הפרידה שעורכת בדרכך. תוכלו לראות את המקום, את חדר הפרידה האישי, הפרגולה בה אנו עורכים את מעדמי הפרידה, את אביזרי ההנצחה שאנו משלבים בטקס, ולקבל תחושה לנוחות שאנו יוצרים לבאי מעמד הפרידה ולנושאי הדברים.

קיימת סקירה בקישור הבא על האם שריפת גופה חוקית בישראל

 

 

אולי יש לכם עוד שאלות?

נשמח תמיד לחשוב יחד, להתייחס לשאלותכם – פשוט צרו קשר

התקשרו  073-3742020 או השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן